.

Pozdravljeni!

swirl

ČESAR NE MORETE, ALI NIMATE ČASA, STORIMO MI…

 

 

NAŠE USLUGE SO NAJCENEJŠE - ČE NE VERJAMETE, NAS POKLIČITE

 

KAKO SO POSTREŠČKI ŽIVELI IN DELALI


Od jutra do večera, na soncu in mrazu

»Potem se je tiho spravila nad svojo skrinjo, zlagala vanjo svojo revščino in požirala solze. Tiho je šla po postreščka, se z njim vrnila in jo je selil brez priprav in viza – kar na hrbtu – k stari Robidovi, ki je jemala dvajset dinarjev na dan za posteljo, dvanajst pa za zajtrk.«

Fran Milčinski, Ptički brez gnezda

Delovni dan postreščka se je začenjal ob sedmi uri zjutraj in trajal do sedme ure zvečer. Pozimi so začeli uro kasneje in končali uro prej. Letni čas pa ni vplival samo na urnik dela. Poleti si skoraj niso mogli privoščiti počitka, pozimi pa so imeli tako imenovano mrtvo sezono. Zaradi dela na prostem (dež, sneg) so se jih lotevala revmatična obolenja.


Tudi postreščki na Marijinem trgu, pred kolodvorom in na drugih križiščih so komaj čakali toplejših dni. Postrešček čaka včasih celo popoldne na morebiten zaslužek in dostikrat zastonj, zakaj konkurenca je huda in tistih lepih časov za postreščke ne bo nikdar več nazaj. Velik del zaslužka so postreščkom odvzeli avtobus, avtotaksi, največ pa telefon. Katera tvrdka naj še pošlje drugi tvrdki pismo po postreščku, ko pa lahko govori telefonično! In mladi pari, ženini in neveste, si nič več ne pošiljajo pisem po postreščku, prvič zato ne, ker se morejo največkrat pogovoriti po telefonu, drugič pa zato, ker današnja mladina zelo nerada piše! Da pa mora postrešček čakati po več ur na slučajen zaslužek lačen in na mrazu, to je hudo! Sedaj prihajajo topplejši dnevi in postrešček se jih veseli. Nemara bo treba iti kakšnemu gospodu po pomladni plašč v zastavljalnico, kamor ga je nesel diskretno v jeseni, tja pa bo nesel zimsko suknjo, nemara se bo kupčija razcvetela in bi treba kmalu kam peljati kakšen voziček in nemara bo le nesel kakšnemu zaljubljenemu fantu vroče pomladansko pismo za dekle! Glavno pa je, da je mraz minil in da se lažje čaka na morebitni zaslužek. Zato ogovori postrešček prometnega stražnika, svojega soseda na istem križišču: »Pomlad prihaja, revmatizem me je minil!« Stražnik pa odgovori resno in uradno: »Službeno mi o tem nič ni znano! Nemara bom slišal o tem pri raportu!« Pa je tudi njemu lažje pri srcu, ker ve, da mu ne bo treba v bodoče na križišču tako zmrzovati.

Slovenec, 28. februar 1937


Delovni dan postreščka se je začenjal ob sedmi uri zjutraj in trajal do sedme ure zvečer. Pozimi so začeli uro kasneje in končali uro prej. Letni čas pa ni vplival samo na urnik dela. Poleti si skoraj niso mogli privoščiti počitka, pozimi pa so imeli tako imenovano mrtvo sezono. Zaradi dela na prostem (dež, sneg) so se jih lotevala revmatična obolenja.


Naloge postreščkov iz prvega pravilnika Društva prvih ljubljanskih postreščkov:

  • Razna pota
  • Prenašanje in prevažanje premičnin
  • Prenašanje blaga
  • Hišne in pisarniške selitve
  • Naročila in postrežbe po hišah
  • Čiščenje stanovanj
  • Čiščenje obleke in drugih reči
  • Nadzorovanje
  • Odpiranje in zapiranje hišnih vrat
  • Odpiranje in zapiranje prodajaln
  • Raznašanje listov, naznanil, pisem, časopisov, računov
  • Pobiranje članarin, naročnin in prispevkov v društvene in dobrodelne namene
  • Prenašanje in dostavljanje prtljage
  • Sodelovanje na sejmih


  • Nadomeščali so tudi kočijaže, stražarje, vršili postrežbo pri bolniku,…

    Pomemben vir zaslužka so bile v vseh obdobjih selitve, med katerimi pa je velikokrat prihajalo do tatvin. Postrešček št. 28 si je zato nabavil nemškega ovčarja, da mu je varoval tricikel, medtem ko je odhajal v poslopje.

    Do nezgod je lahko prihajalo tudi v prometu. Taisti postrešček je vozil motorni tricikel v Rožni dolini. Medtem, ko je stal na križišču, ga je tovornjak zadel v levi bok in naredil veliko škode na pohištvu, ki ga je prevažal.

    V novejšem času so se postreščki pogosto poškodovali pri prenašanju pohištva v stavbah z veliko nadstropji. Zato so bili zelo nejevoljni, kadar so selili po ozkih stopniščih desetnadstropnih stavb. Selili so tudi do 600 kg težke blagajne, pa pianine, klavirje…

    Iz cenikov iz leta 1915, 1925 in 1948 je razvidno, da je bila najdražja selitev klavirja. Razmerje do drugih opravil, kot so razkazovanje mesta, informiranje mimoidočih o določeni ulici ali cesti, čuvanje raznovrstnih predmetov, pakiranje stekla, krožnikov, nadomeščanje biljeterjev, čuvanje koles, je bilo 1:5.

    V zgodovini postreščkov pa so obstajala tudi določena izjemna in celo eksotična opravila. Včasih so postreščki nadomeščali taksiste. V šestdesetih letih so v poznih večernih urah na motociklu vozili potnike, ki so zapuščali eno in iskali drugo gostilno. Postreščki so si s tem pridobili dodaten vir zaslužka, veseli pivci pa so drago plačilo taksija raje zamenjali za dodatni kozarček.

    Vsekakor pa v naloge postreščkov ne spada opravilo, ki ga je za nekega Ljubljančana leta 1946 opravil eden izmed prenašalcev prtljage. Naš občan se je tistega leta nameraval oženiti, zato mu je župnik Franc Seleški Finžgar naročil, naj prinese potrdilo o spovedi. Bodoči ženin nad tem opravilom ni bil navdušen, zato je k spovedi poslal postreščka, ki je zadevo za primerno plačilo opravil pri frančiškanih.

    2009 | S&D Servis